Makaleler » Genel » Evcil Hayvanlar Koronavirüs Hastalığı 2019'a (COVID-19) Neden Olur Mu?


Evcil Hayvanlar Koronavirüs Hastalığı 2019'a (COVID-19) Neden Olur Mu?

15 Mar 2020 | Genel | 0 Yorum

2019-nCoV isimli (resmi ismiyle SARS-CoV-2), pozitif polariteli tek zincirli bir RNA virüsüdür. Virüs, insanlarda Koronavirüs Hastalığı 2019 (COVID-19) adı verilen, bulaşıcı bir hastalığa sebep olmaktadır. Virüs, SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) isimli hastalığa neden olan SARS-CoV isimli virüsün yakın bir kuzenidir.

İnsanlardaki COVID- 19’dan Hayvanlar mı Sorumlu?

COVID-19’un baskın bulaşma yolunun, insandan insana olduğu tespit edilmiştir ve eldeki bulgulara göre ise COVID- 19 virüsünün hayvan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Ancak şimdiye kadar hastalığın bir hayvan kaynağından insana bulaşma yolunu veya hayvansal kaynağın kendisini belirlemek için yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Genetik dizilim verileri, COVID- 19 ile Rhinolophus yarasalarında (Nalburunlu yarasa) bulunan başka bir CoV arasında yakın bir ilişki olduğunu göstermektedir. Virüsün insanlara bulaşmasında bir ara konakçının olması ihtimali vardır.

Canlı Hayvan ya da Hayvansal Ürünlerle İlgili Alınan Önlemler Var mı?

COVID- 19 virüsünün orijini hakkında belirsizlikler olmasına rağmen WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü) tavsiyelerine göre genel önlem olarak, canlı hayvan pazarları, taze et ve balık gibi ürünlerin satıldığı pazarlar ya da hayvansal ürün pazarlarına gidildiğinde, canlı hayvanlara ve hayvansal ürünlere dokunduktan sonra temiz, içilebilir su ve sabunla ellerin yıkanması, gözlere, buruna ve ağza elle temas etmekten kaçınılması, hasta hayvanlara ve bozulmuş hayvansal gıdalara dokunmaktan kaçınılması gibi genel temel sağlık kurallarına uyulmalıdır.

Sabun Gerçekten Etkili Mi?

Evet, sabun koronavirüs dâhil virüsleri ve bakterileri yok etmekte son derece etkilidir. Bunu anlayabilmek için öncelikle virüsün ne olduğunu anlamamız gerekiyor.

Virüs, birçok ufak parçanın kendi kendine organizasyon yoluyla bir araya gelmesiyle oluşan, cansız bir yapıdır. Bu parçalar bütününün en zayıf halkası, biyolojik organizmaların da dış zırhını oluşturan yağlı zırhtır.

Sabunun yaptığı, bu yağlı zarı çözmesi ve virüsün darmadağın olmasıdır. Genellikle buna "virüsün ölmesi" dense de virüsler cansız varlıklar oldukları için gerçekte "ölmezler"; sadece "dağılırlar" veya "inaktif hale gelirler". Virüsler, bulaştıkları konakların dışında sadece birkaç saat ila birkaç gün boyunca varlıklarını sürdürebilirler; sonrasında kendiliğinden, tıpkı sabunun yaptığı gibi, dağılırlar (Ellerinizi güzelce ovalayarak en az 20 saniye kadar yıkamalısınız).

COVID-19 Virüsü ve Evcil Hayvanlar Hakkında Ne Biliyoruz?

Mevcut durumda COVID-19 yayılmasının sebebi insandan insana bulaşmadır. Şimdiye kadar, evcil hayvanların hastalığı yayabileceğine dair bir kanıt bulunmamıştır. Bu nedenle evcil hayvanlara karşı, onların refahını tehlikeye atacak önlemler almak için haklı bir gerekçe yoktur.

Hayvan Sahipleri Tarafından, Kendi Hayvanlarının ya da Başka Hayvanların COVID-19 ile Enfekte ya da Şüpheli İnsanlarla Yakın Teması Halinde Hangi İhtiyati Önlemler Alınmalıdır?

Henüz evcil hayvanların ya da diğer hayvanların COVID-19 ile hastalandığına dair bir kayıt ve hayvanların insanların bu hastalığında kayda değer epidemiyolojik bir rolü olduğuna dair hiç bir bulgu yoktur. Bununla beraber, hayvanlar ve insanlar bazen hastalıkları paylaşabilirler (zoonoz hastalıklar olarak bilinirler), bu yüzden COVID-19 hastası insanların kendi hayvanlarına ve diğer hayvanlara, virüs hakkında daha kapsamlı bilgi edinilene değin sınırlı temasta bulunmaları tavsiye edilir.

Hayvanlara dokunulurken, bakımları yapılırken temel sağlık kurallarına her zaman uyulmalıdır. Bu kurallar; hayvanlarla yakınlaşmadan önce veya yakınlaştıktan sonra ya da hayvanlara, onların yemlerine, eşyalarına dokunmadan önce ve dokunduktan sonra ellerin yıkanmasını, bunlarla beraber öpmekten ya da çok fazla temasta bulunmaktan kaçınmayı içerir.

COVID-19 hastası olan ya da tıbbi gözetim altında bulunan kişiler, evcil hayvanlarıyla yakın temastan mümkün olduğunca kaçınmalı ve ev halkından başka biri hayvanlarla ilgilenmelidir. Eğer hasta kişiler kendi hayvanlarıyla ilgilenmek zorundaysa temel sağlık kurallarını uygulamalı ve eğer mümkünse maske takmalıdır.

Kaynaklar
Koronavirus 2019 (COVID-19) Hakkında Soru ve Cevaplar
Wuhan Koronavirüsü (2019-nCoV, COVID-19, SARS-CoV-2)
Sabun, Koronavirüs da Dahil Virüsleri, Bakterileri ve Diğer Mikropları Yok Etmekte Neden Bu Kadar Etkili

Yorumlar


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır