Makaleler » Genel » Evdeki Kedi ve Köpeklere Mikroçip ve Pasaport Zorunlu Hale Geliyor


Evdeki Kedi ve Köpeklere Mikroçip ve Pasaport Zorunlu Hale Geliyor

27 Şu 2018 | Genel | 0 Yorum

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, Resmi Gazete'de yayımlanan "Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmeliği" ile evlerinde kedi, köpek veya gelincik besleyenler, ev hayvanlarına kimlik çıkartarak, doğum, ölüm, kayıp ve sahip değişikliğiyle ilgili bilgileri Bakanlığın il veya ilçe müdürlüklerine süresi içinde bildirmesi zorunlu hale getirildi.

Bu yönetmeliğe göre ev hayvanı sahipleri; kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak ve doğum, ölüm, kayıp, sahip değişikliği gibi bilgileri Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne bildirmekle yükümlü tutuldu. 1 Ocak 2021'den itibaren tüm köpek sahipleri; 1 Ocak 2022'den itibaren ise tüm kedi ve gelincik sahipleri en geç bir yıl içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak her yaştaki kedi, köpek ve gelinciklerinin kimliklendirme-kayıt işlemlerini yaptıracak.

Aynı zamanda ev hayvanı sahipleri hayvanlarının her türlü bakım ve beslenmesinden sorumlu tutulacak ve onları terk edemeyecek. Hayvanların sahibi 16 yaşından gün almış fakat 18 yaşını doldurmamış ise tüm sorumluluk veli veya vasisine (mahkemece atanan yasal temsilci) ait olacak.

Başta kuduz aşısı olmak üzere hayvanlara yönelik yapılan tedaviler ise pasaportuna işlenecek. Kuduz aşıları en az 12 haftalıkken yapılacak.

Hayvanlara mikroçip takılacak

Kedi, köpek ve gelinciklerin boyunlarına ve sol kulağına yakın bir yere veya deri altına mikroçip yerleştirilecek. Bu uygulama veteriner hekimler veya onların gözetimindeki veteriner sağlık teknisyenlerince yapılacak.

Yönetmeliğe göre aynı zamanda ev hayvanının sahibi yeni doğan ev hayvanını doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne bildirmekle yükümlü. Mikroçip takılan ve pasaport düzenlenen ev hayvanları ise 15 gün içinde veri tabanına kaydedilecek. Bu hayvanlara yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgiler ise en geç 15 gün içinde kaydedilecek.

Ev hayvanı sahibi, çıkarılan pasaportların kaybolması, çalınması veya imhası halinde en geç 60 içinde durumu bildirecek. Taleple 15 gün içinde yeniden pasaport hazırlanacak.

Ev hayvanlarının sahip değişikliğinde "Ev Hayvanı Sahip Değişikliği Belgesi", yurt dışından ithal edilmiş hayvanlar için ise "İthalat Belgesi"nin bir örneği ve varsa pasaportu 60 gün içinde yeni sahibi tarafından Bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine verilecek. Resmi veteriner hekim tarafından veri tabanı ve pasaportuna sahip değişikliği işlenecek. İthal edilmiş hayvanlar için yeni pasaport düzenlenecek.

Sokaktaki hayvanlar sahiplenilirse kimlik zorunlu

Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilmesi halinde "Sahipsiz Hayvan Edinme Formu" ve varsa hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurulacak. Resmi veteriner hekim tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecek.

Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse kayıtlarını yaptıracak. Eğer hayvanın resmi kayıtlarda daha önce sahipli olduğuna dair bilgi ve bulguya rastlanırsa önceki sahibine durum iletilecek ve ev hayvanını gelip teslim alması için 30 gün süre verilecek. Bu sürede ev hayvanı yediemin olarak, bulduğunu beyan eden ve kayıt için müracaatta bulunan kişiye teslim edilecek. Süre sonunda sahibinin hayvanını teslim almaması halinde yeni sahibi adına kaydı yapılacak. Tebligata rağmen hayvanını teslim almaya gelmeyen kişiler, hayvanı terk etmiş sayılacak.

Ev ve süs hayvanlarının alınıp satıldığı işletmelerce güncel kayıtlar tutulacak. Bu kayıtlarda, hayvan hareketlerinin tarihi, gittiği veya geldiği işletmeyle sahiplerinin bilgileri, mikroçip numaraları, doğum tarihi, cinsiyeti, ırkı, rengi ve ölüm tarihi bulunacak. Bunlar en az 5 yıl saklanacak.

Kaynak

Yorumlar


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır