Makaleler » Genel » Hayvan Ticaretine Hayır! Cins Kediler Neden Acı Çekiyorlar?


Hayvan Ticaretine Hayır! Cins Kediler Neden Acı Çekiyorlar?

07 Mar 2018 | Genel | 0 Yorum

Ekonomik hayatımızın üzücü bir gerçekliği olan her şeyi metalaştırma ve paraya dönüştürme hırsı hem insanları hem de doğamızı gün geçtikçe daha fazla hırpalıyor. Meta üretiminin doğal kaynaklarımız üzerindeki tahribatları ise küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi doğal yaşamı tehdit eden olumsuzluklarla gün yüzüne çıkmaya başladı bile.

Meta üretimi konusunun doğrudan zarar verdiği unsurlardan biri ise ev hayvanları. Pet shoplarda, hayvan sirklerinde, hayvanat bahçelerinde veya çiftliklerde para kazanmak uğruna zarar verilen hayvanlar, insanoğlunun doğaya karşı yaptığı zulmün en büyük ispatlarından birini oluşturuyor. İnsanların sahiplenmek ve korumak gibi amaçlar dışında çeşitli sebeplerle cins hayvanlara / kedilere duyduğu merak, hayvan haklarının iç edilmesine ve doğal hayatın zarar görmesine neden oluyor. 

Tam da bu noktada, insanlara sevimli ya da farklı gelen cins kediler ya da köpekler hakkında bilmemiz gereken önemli şeyler var: Bu hayvanların sahip oldukları ve bize sevimli gelen özellikler bazı genetik deformasyonlar sonucunda oluşuyor ve bu nedenle cins hayvanlar, ömürlerini adeta işkence dolu bir şekilde geçirmek zorunda kalabiliyorlar.

Kalp hastalıklarına yatkınlık, zor doğum, tedavi edilmediği takdirde gözlerde ve hareketlerde sorunlara neden olabilen hiperlipidemi ile diş eti iltihabı gibi problemlerle uğraşan Siyam kedileri; vücutlarındaki tüm kemik ve kıkırdaklarda şiddetli anormalliklere yol açabilen ve beraberinde çok ağrılı ve acılı bir hastalık olan artriti getiren bir genetik bozuklukla doğan Scottish Fold'lar; kedilerde görülen genetik hastalıkların neredeyse hepsine yatkınlık gösteren ve yassı burunlu kediler gibi solunum sorunları ile dünyaya gelen İran kedileri bunlardan bazılarına örnek teşkil ediyor. Bu türlerin dışında Maine Coon, Ragdoll, Munchkin ve Manx kedileri ile Norveç Orman kedileri de bu tür genetik problemlere sahip olan diğer türler...

Peki ya Neden?

Dünyadaki milyonlarca kedi sokaklarda yaşam mücadelesi verirken, insanlar tarafından safkan kedi üretimi yapılıyor. Ticari kazanç kaygılarıyla üretilen bu safkan kedilerinse belirli standartlara sahip olması gerekiyor. Bu ırklar üretilirken ortaya çıkan genetik hastalıklar, kedilerin yine kendi ırkından bir kedi ile çiftleştirilmesi dolayısıyla yeni doğan yavrulara aktarılmış oluyor. Tıpkı akraba evliliği gibi!

Fil Dişi, Timsah Derisi, Rakun Kürkü ya da Safkan Kedi!

Hayvan hakları derneklerinin ve duyarlı vatandaşların yıllarca süren uğraşları sonucunda, hayvanların korunmasına dair çıkarılan kanunlar hayvanların derileri ya da diğer organları için avlanmalarını yasakladı ya da sınırlandırma getirdi. Ancak kaçak avcılık, bu yaranın halen kanamasına neden oluyor.

Aynı şekilde safkan kedi ırklarının üretimi de ticari kazançlar uğruna hayvanlara yaptığımız işkenceleri gün yüzüne çıkarıyor. Her ne kadar buradaki durumda hayvanlar "öldürülmese bile" hayat boyu genetik bozukluklar ve çeşitli hastalıklarla yaşamak zorunda bırakılıyor. Üstelik pet shoplarda kafeslerin ardında günlerce ve hatta haftalarca yaşamak zorunda bırakılan, sirklerde veya gösterilerde sergilenmek üzere doğasından koparılan veya hayvanat bahçelerine zorla tıkılan hayvanlar da cabası...

En Sağlıklı Kedi Tekir Kedi

Açık olan şey, birilerinin ekonomik getirileri bitmedikçe hayvan tacirliğinin önünün kesilmeyeceği... Fakat biz bu konuda bir şeyler yapabiliriz: Öncelikle cins kedi satın almamak; hatta mümkünse kedi satın almamakla işe başlayabiliriz. Kedi bakmak istiyorsak bakabileceğimiz kadarını sahiplenmek ve mümkünse kedimizle her gün ilgilenmek zorundayız. Kedi seçimi yaparken de tekir kedi tercih etmek hepimizin yararına olacaktır. Unutmayın ki tekir kediler birçok cinsin çiftleşmesi nedeniyle geniş bir gen havuzuna sahiptir ve bu nedenle çok daha sağlıklıdır.

Tercihimiz tekirden yana olsun.
Patili günler...

 

Yorumlar


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır