Makaleler » Genel » Kedi Kumunu Ne Zaman Değiştirmeliyim?


Kedi Kumunu Ne Zaman Değiştirmeliyim?

18 Haz 2019 | Genel | 0 Yorum

Evimizi paylaşmaktan mutluluk duyduğumuz –ya da belki de evini bizimle paylaşmaktan mutluluk duyan– kedilerimiz için temizlik son derece hassas bir konudur. Vahşi doğada avcılardan saklanmak ve izlerini kaybettirmek için dışkılarını toprağa gömen kediler, ev ortamında da bu binlerce yıllık genetik alışkanlıklarını sürdürürler (Aynı dürtü kedilerin sürekli kendilerini yalayarak temizlemelerini de sağlar). Bu nedenle bir kediye tuvalet eğitimi vermenize pek gerek yoktur. Ancak daha önce de söylediğimiz gibi temizlik konusunda son derece hassas oldukları için kumlarının sıklıkla değiştirilmesi gerekmektedir.

Kedi kumlarının pek çok çeşidi bulunmaktadır ve bunlar arasında sizin ve kediniz için en uygun olanı hangisiyse onu seçip kullanmalısınız. Biz her zaman doğal kedi kumunu öneriyor olsak da farklı alternatifler de mevcuttur. Bu alternatifleri buradaki yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Pekâlâ, uzunca bir giriş ve hatırlatmadan sonra konumuza gelelim: Kedi kumunu hangi sıklıkla değiştirmeliyiz? Aslında kedi kumunuzu hangi sıklıkla değiştireceğiniz kedinize, size ve kumunuzun özelliklerine göre değişmektedir. Fakat esas olarak kedi tuvaletinden kötü kokular almaya başladığınız zaman kedi kumunuzu değiştirmenizde fayda vardır.

Buradaki asıl mesele kedi kumunuzu nasıl ve nerede kullandığınızdır. Örneğin, kedi kumunuz topaklanan kedi kumu ise düzenli olarak her gün topaklanan kısımları toplamanız ve kedi kumunu kürek yardımıyla havalandırmanız, kumun kullanım süresini uzatacaktır. Ayrıca kedi tuvaletiniz açık ise sürekli havalanacağı için kumda daha az koku birikecektir. Bu nedenle kedi tuvaletini açık kullanmanız ya da kapalı tuvaletin havalandırma kanallarını açık tutmanız, kedinizin kötü kokulu bir kumda gezinmesini engelleyecektir.

Umarız, kedi kumu kullanımıyla ilgili bu makalemiz sizin için faydalı olmuştur. Kokusuz ve patili günler dileriz. :)

Yorumlar


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır