Makaleler » Genel » Kediler, Bizi Düşündüğümüzden Daha Fazla Seviyorlar


Kediler, Bizi Düşündüğümüzden Daha Fazla Seviyorlar

30 Mar 2018 | Genel | 0 Yorum

Daha önce, evcil kedilerin sahiplerini, onları domine eden daha büyük kediler olarak gördüklerine dair bir yazı yayınlamıştık. Bunu ise Bristol Üniversitesi Veterinerlik Bilimi Bölümü antrozooloji profesörlerinden olan Dr. John Bradshaw'ın, "Kedi Mantığı" adlı kitabında evcil kedilerin -köpeklerin aksine- halen vahşi hayvanlar olduğunu ve sahiplerini, kendilerini baskılayan birer "büyük kedi" olarak gördüklerini söylemesine dayandırmıştık.

Şimdi ise, kediler üzerinde yapılan bir başka araştırma gösteriyor ki kediler, insanları düşünüldüğünden daha fazla seviyorlar. Çalışmayı yürüten Oregon State Üniversitesi ve Monmouth Üniversitesi'nden bilim insanlarının hazırladığı araştırma Behavioral Processes dergisinde yayınlandı. Kristyn Vitale Shreve, Lindsay Mehrkam ve Monique Udell'in yaptığı araştırmada hedeflenen şey ise kedilerin motivasyonunu daha iyi anlamak.

-Genel olarak- soğuk ve mesafeli olarak davranmalarıyla ünlü olan kedilerin, durmadan sahiplerinin yanlarında dolaşmalarının sebebinin kolay yemek yemek olduğu düşünülüyordu. Ancak bu araştırma -bize göre- gerçekleri ortaya çıkardı :) Yapılan araştırmaya göre bu düşünce basitçe bir yanlış anlaşılmadan ibaret çünkü kedilerin kompleks sosyo-bilişsel ve problem çözme kabiliyetleri var. Öncesinde yaygın inanış; kedilerin sosyal uyaranlara karşı daha az reaktif olduğunu, bunun da kedilerin gerçekten uyaranlara karşı bilgi eksikliğinden kaynaklanabileceği düşünülmekteydi.

Araştırmacılar kedilerin hoşlandığı (stimüle) belli şeylerin derecesini tayin etmek için, toplam 19 kediden oluşan iki grubun tepkisini ölçtüler. Bu anlamak için kediler tek başlarına bir odada iki buçuk saat kadar tutulduktan sonra 4 farklı uyarana (yemek, koku, oyuncak ve insan) tabi tutuldular. Araştırmacılar uyaranları karıştırarak farklı kedilerde en iyi okumayı yapmaya ve kedileri en çok neyin stimüle ettiğini bulmaya çalıştı. Uyaranın tercih derecesi kedinin ilk hangisine gittiğine ve ne kadar uzun süre etkileşimde bulunduğuna göre belirlendi.

Araştırmanın sonuçlarına göre insanlarla en fazla etkileşim kuranlar evde yaşayan kediler oldu. Bu kedilerin % 65’i zamanlarını insan etkileşimine ayırdı -ki diğer seçenekler arasında yiyecek etkeni de var- Araştırma, kedilerin sahiplerinin yanında her ne kadar farklı davransalar bile aslında onların yanında olmaktan hoşlandıklarını ortaya koyuyor.

Peki ya sizce?

Kaynak

Yorumlar


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır