Makaleler » Genel » Kediler Niçin Eve Ölü Hayvan Getirirler?


Kediler Niçin Eve Ölü Hayvan Getirirler?

17 Tem 2018 | Genel | 0 Yorum

Canımız, ciğerimiz çok sevdiğimiz dostlarımız kediler… Muhtemel olarak bundan 10.000 yıl önce evcilleştirilmeye başlandılar. 10.000 yıl önce Çin’de, 5000 yıl önce de Mısır’da ilk evcil kedilerin izlerine rastlamamız mümkün. Peki, aradan geçen bu binlerce yıla rağmen kedilerin ilginç davranışlarını neden tam olarak açıklayamıyoruz?

17. yüzyılın önemli düşünürlerinden olan ve “Düşünüyorum o halde varım.” cümlesi ile bilinen Descartes, insanlar ile hayvanları ayıran çizginin ‘akıl’ olduğunu ve hayvanların bilinçli bir şekilde hareket etmediklerini iddia etmiştir. Bugün bu düşüncenin yanlış olduğunu biliyoruz. Hayvanlar, insanlar kadar geniş bir şekilde olmasa bile, düşünürler, planlarlar, harekete geçerler ve tecrübe ederek öğrenirler.

Aynı durum, kediler için de son derece geçerlidir. Oldukça zeki hayvanlar olan kediler, deneyim yoluyla öğrenir ve pek çok hayvanda olduğu gibi anneleri tarafından yetiştirilirler. Bu öğrenme süreci, temelde ‘nasıl’ hayatta kalınacağının öğrenilmesi yani; saklanma, avlanma ve beslenmeye ilişkin temel kuralların öğretilmesini içerir. Anne kediler yavrularına avlanmayı öğretmek için onlara öncelikle ölü hayvanlarla beslenmeyi öğretirler. Sonrasında ise aşama aşama ilerleyerek; önce yaralı bir hayvanla savaşmayı sonra ise dışarıda avlanmayı öğretirler.

Bilim insanları, bu durumu göz önüne alarak, dişi kedilerin bizlere avlanmayı öğretmek için bu davranışı sergilediklerini düşünüyorlar. Yani ölü hayvan ya da böcekleri bize hediye olsun diye değil; biz zavallı insanlar avlanmayı öğrensin ve aç kalmasın diye getiriyor olabilirler :)

Konuyla ilgili bir başka açıklamaya göre ise kedilerin bu davranışı sergilemelerinin sebebi, avını yiyebilmek için güvenli bir ortama ihtiyaç duyuyor olmaları. Yani kediniz, dışarıda avladığı bir böceği ya da hayvanı diğer avcılardan saklamak için sizin yanınıza getiriyor olabilir.

Son olarak, kedilerin bu davranışıyla ilgili genel kanı her ne kadar bizlere avlanmayı öğretmek istemeleri olsa da, bir davranışın ardında birden fazla sebep yatabileceğini unutmamak gerekiyor. Üstelik kediler gibi, binlerce yıl boyunca evcilleştirilmelerine rağmen yaban hayatın özelliklerini halen taşıyan hayvanlar söz konusu olunca…

Kaynak

IFL Science, Evrim Ağacı

Yorumlar


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır