Makaleler » Genel » Kedilerde Nedensellik Kavrayışı Güçlü Olabilir!


Kedilerde Nedensellik Kavrayışı Güçlü Olabilir!

13 2018 | Genel | 0 Yorum

Japonya’da bulunan Kyoto Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, kedilerin aslında basit fizik kurallarına hâkim olabileceğini ve neden-sonuç ilişkisine dayalı içsel kavrayışları sayesinde bir yerlere gizlenmiş olan avları yakalayabildiklerini ortaya koyuyor. Burada bahsedilen şey, basit bir sebep-sonuç ilişkisi ancak bunlar sadece, kedilerin sıra dışı gibi gözüken duyuş ve görüşleri bir arada çalıştığında işe yarıyor.

Japonya’daki Kyoto Üniversitesi araştırmacılarından Saho Takagi liderliğinde yapılan çalışmada, kedilerin keskin işitme duyuları sayesinde avlarını nerede bulabileceklerine dair başarılı çıkarımlarda bulunabildikleri görüldü. Kediler, bir kabın içinde nesne olup olmadığını anlamak için kap sallandığında ses çıkartıp çıkartmadığına bakıyor ve eğer ses geliyorsa kap ters çevrildiğinde nesnenin düşmesini bekliyorlar. Peki, bu zekice davranışın ardında Pavlov’un köpeğinde olduğu gibi bir şartlanma mekanizması olabilir miydi? Yani kediler takırtı duyduklarında kabın içinde nesne bulacaklarına koşullanmış olabilir miydiler?

Araştırmacılar bunu anlamak için 30 ev kedisini aldılar ve önlerinde bir kap salladılar; sallama eylemi bazen sessiz gerçekleşti ve bazen takırtı duyuldu. Sallama evresinin ardından kap ters çevrildi ve bazılarının içinden bir nesne düşerken, diğerlerinden düşmedi. Bu sayede kedilerin takırtı ve nesne arasında koşullu bir bağlantı kurmalarını engellemeye çalıştılar.

Sonuç: Kediler, Sesin Varlığına Göre Çıkarımda Bulunuyor

Sonuçlar ilginçti; çünkü kediler sallandıklarında takırtı duyulan kaplarla daha uzun süre ilgilendiler. Araştırmacılar bu durumun, sese bağlı olarak nesnenin varlığına veya yokluğuna ilişkin çıkarımda bulunduklarına işaret ettiğini düşünüyor.

"Kediler, görünmez nesnelerin görünümünü tahmin etmek için, gürültü ve sesleri nedensel-mantıksal şekilde kavrama yeteneğine sahipler." diyor Takagi.

Peki, tüm bu bulguların avlanma ile ne ilgisi var? Bilim insanları, süper keskin duyma ve görme ile eşleşen bu yeteneğin, kedilerin gizlenmiş avları bulma konusunda ustalaşmak zorunda kaldıkları için geliştiğini ifade ediyorlar. Çünkü vahşi doğada avlanan kediler, avlarını çoğu zaman uzaktan izlemek zorunda kalıyorlar. Bu durumda kalan bir kedi çoğu zaman görüşü kaybettiği için, avını bulma noktasında duyduğu seslere göre hareket ediyor.

Araştırma sonuçları Animal Cognition dergisinde yayınlandı (Eylül 2016)

Kaynak 1
Kaynak 2

Yorumlar


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır