Makaleler » Genel » Kedileri Adeta 'Çıvdığtan' Mucize: Kedi Otu


Kedileri Adeta 'Çıvdığtan' Mucize: Kedi Otu

13 Haz 2018 | Genel | 0 Yorum

Botanikte Nepeta Cataria olarak geçen kedi nanesi, diğer bir deyişle kedi otu, içerisinde bulunan ve nepetalakton ismiyle bilinen bir çeşit yağ sayesinde kedilerde uyarıcı etkisi yaratabiliyor. Catnip veya catmint olarak da bilinen bu nanenin, kedilerin modunu yükseltici bir özelliği var.

Kedi otunu koklamış olan bir kedi, muhtemelen ya size sokulacak ve sevecen davranışlar gösterecek ya da etrafta deli gibi koşturacak ve kokunun kaynağına patileriyle vurarak eğlenecektir. Ayrıca olduğu yerde yuvarlanma, durduğu yerde sıçrama veya koku kaynağına yüzünü gözünü sürme gibi aktivitelerde de bulunabilir :)

Kedi nanesinin etkileri kediden kediye değişmekle birlikte, ortak noktayı ifade eden anahtar kelimelerin “gevşeme” “sakinleşme” ve “mutluluk hali” olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu etki oldukça kısa -5 ya da 15 dakika kadar- sürecektir ve etkisini tekrar göstermesi için birkaç saat geçmesi gerekebilir.

Kedinize Neden Kedi Otu Vermelisiniz?

Çünkü bu, onları mutlu ediyor! Üstelik tek faydası bu değil; kedi nanesini kedinizin eğitimi sırasında kullanabilirsiniz. Örneğin; kedinizi tırmalama ağacına ya da kedi yatağına alıştırmak için kedi otunu kullanabilirsiniz. Yağ ya da sprey şeklinde bulabileceğiniz kedi otunu yeterli miktarlarda kullandığınızda faydasını görebilirsiniz. Ayrıca kedi otunu kedinize bir ödül olarak öğretebilir ve birtakım eğitimleri verirken kullanabilirsiniz.

Üstelik Kedinizin Tüy Topaklarından Kurtulmasına Yardımcı Olur

Bildiğiniz üzere kediler evdeki çeşitli bitkileri kemirmeyi çok severler. Bunun nedeni hem ihtiyaç duydukları bazı minerallerin bitkilerde bulunuyor oluşundan hem de yedikleri bitkilerin, onları midelerindeki tüy topaklarından kurtarıyor olmalarından ileri gelir. Bu nedenle kedinizin arada sırada kedi otu yemesine izin vererek rahatlamalarını sağlayabilirsiniz.

Peki ya Kedinizden Hiçbir Tepki Alamazsanız?

Bazı kedilerin kedi otuna gözle görülür hiçbir tepki vermedikleri bilinir. Çünkü bu kediler, kedi otundan –kokusundan- etkilenmelerini sağlayacak olan reseptörlerden yoksundurlar. Eğer kediniz, kedi otuna tepki vermiyorsa, öncelikli olarak satın aldığınız otun gerçek kedi otu olup olmadığını araştırın. Eğer gerçek olduğundan eminseniz, o halde kedinizin ilgisini çekmediğini anlayabilirsiniz.

Yorum ve önerilerinize açığız. Kedi otu makalemizi geliştirmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca eklemek istediğiniz bir şeyler olursa –deneyimleriniz gibi– aşağıdaki yorum alanından tüm okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Herkese patili günler :)

Yorumlar


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır