Makaleler » Genel » Kediniz Açısından: Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?


Kediniz Açısından: Kedi Kumu Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

09 Oca 2018 | Genel | 0 Yorum

Kedinize en uygun kedi kumunu seçmek evde kedi beslemenin altın kurallarından birisidir. Onlarca marka ve özellikte kedi kumu arasından hangisini seçeceğiniz konusunda ise size yol gösterici olması açısından daha önce buradaki yazıyı kaleme almıştık.

Şimdi de kediniz açısından hangi kumu seçmeniz gerektiğine ilişkin bir yazı hazırlamak istedik. Veteriner Hekim Tolga Aytar'ın metinlerinden esinlenerek yazdığımız bu makale, umuyoruz ki size kediniz açısından yol gösterici olacaktır.

Kediniz İçin En Uygun Kumu Seçmek

Bildiğiniz gibi kediler vahşi hayatta gizlenmek için dışkılarını kuma ya da toprağa gömerler. Aynı davranışı evde de sergilediklerinden kedi tuvaletine ve kedi kumuna ihtiyaç duyarız. Ancak etrafımızda çeşitli kalite ve fiyatta kedi kumu bulunduğu için aralarından hangisini seçeceğimiz konusunda kararsız kalabilir; üstelik bu tercih kedimizin tercihlerini ve sağlığını da ilgilendirdiği için fazlasıyla şaşırabiliriz.

Kediniz için bakıldığında, kedi kumu satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken en temel şey kedinize kimyasal içerikli kumlar değil; doğal kedi kumları almanızdır. Bunu yaparken de fazla tozlu ve ince taneli kumlar yerine granül boyutları daha kalın olan kumları tercih etmeniz son derece önemlidir; zira bu tarz (fazla tozlu) kumlar kedinizde solunum yolu problemlerine yol açabilir (Bunun yanı sıra bu kumlar evinizde beyaz pati izlerinin oluşmasına da sebebiyet verebilir).

Kedi kumu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kumun absorbe etme özelliğinin yüksek olmasıdır. Bu sayede kedinizin idrarı hızla emilecek ve koku oluşumu engellenmiş olacaktır. Eğer kum kabınızda böyle bir problem yaşayacak olursanız, kediniz dışkısını kum kabının dışına ya da evin başka yerlerine yapmaya başlayabilir.

Son olarak; kedinize seçtiğiniz kumu kabullendirmeniz bazen güç olabilir. Böyle bir durumda sorunu ancak deneme yanılma yöntemiyle çözebilirsiniz. Doğru kumu bulduktan sonra kumunuzu değiştirmeniz ise pek tavsiye edilmez.

Umarız, kedi kumu seçimiyle ilgili sorularınıza açıklık getirebilmişizdir. Daha fazlasını öğrenmek isterseniz bize info@kedikumu.com.tr adresi üzerinden yazabilirsiniz.

Patili günler :)

Yorumlar


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır