Makaleler » Genel » Küçük Hayvanlar Dünya'yı Ağır Çekimde Mi Görüyor?


Küçük Hayvanlar Dünya'yı Ağır Çekimde Mi Görüyor?

22 Eyl 2018 | Genel | 0 Yorum

Yeni araştırmalar gösteriyor ki kuşlar, köpekler gibi küçük hayvanlar ve hatta küçük çocuklar dünyayı bizlerden daha yüksek bir frame rate (kare hızı) ile görüyorlar. Peki bu ne demek?

İnsanlardaki görsel sistem hızı (beynin görüntüyü yakalama hızı) oldukça düşüktür; saniyede yaklaşık 100 kareye kadar çıkan değişim algısı ile saniyede ortalama 10 tekil görüntü görürüz. Ancak kediler, köpekler ve diğer küçük hayvanlarda bu hız oldukça yüksek! Dublin Trinity Koleji'ndeki (TCD) bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre bedeni küçük ve metabolik hızı yüksek olan hayvanlardaki görüntüleme hızı daha yüksek. Buna neden olan şey ise görsel sistemin işlediği zaman bilgisinin maksimum hızındaki farklılık.

Bu teoriyi test etmek isteyen bilim insanları kritik titreşim kaynaşma frekansı adı verilen bir teknik kullandılar. Bu teknikle, görsel sistem (algılayıcının görsel işleme sistemi) bariz ve sabit bir ışık algılayana kadar titreşen ışığın sıklığını yükselttiler. Kedilerden, köpeklere, kertenkelelerden kaplumbağalara dek 30'dan fazla tür üzerinde deneme yapan araştırmacılar, beden büyüklüğü ile metabolik hız ve zaman algısı arasında güçlü bir ilişki olduğunu buldular.

Buna göre örneğin; sineklerin görsel sistem hızı insanlarınkinden 4 kat daha hızlı iken, çok yavaş bir metabolizmaya sahip olan deri sırtlı deniz kaplumbağasının görsel sistem hızı insanlarınkinden 4 kat daha yavaş. Bu durumda bir sinek ya da başka bir küçük hayvan dünyayı gerçekte ağır çekimdeymiş gibi algılıyor. Yani siz bir sineği kovalamak için elinizi hızla hareket ettirdiğinizde, sineğin elinizi fark etmesi ve kaçması için epey bir zamanı oluyor. Dünyanın çoğu kısmını yavaş çekimde hareket eder gibi gören köpeğimizin, kedimizin ya da kanaryamızın gözünde, biz muhtemelen hantal hantal yürüyen devleriz. Onların etrafta çılgınça koşuşturması ise onlara normal hızlardaki bir etkinlik gibi geliyor olmalı.

Peki, küçük hayvanlardaki bu yüksek görsel sistem hızının sebebi ne? Bilim insanları bu garip durumu, evrimsel olarak küçük hayvanlar ve böceklerin kendilerinden büyük fakat hızlı yırtıcılardan sakınabilme ihtiyacı ile açıklıyorlar.

Kaynak

Yorumlar


Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır